Planty o Świcie

Jest rześki, letni poranek. Słońce dopiero co wyłoniło się zza dachów kamienic. Kraków budzi się do życia, a Ty obserwujesz go z ukrytej wśród gąszczu roślin ławki. Zanim tłumy turystów wyleją się na krakowskie uliczki, zdążysz nacieszyć się porannym spokojem, wyciszyć zmysły i nabrać energii przed dniem pełnym wrażeń.

Więcej

Solny kryształ

Niezwykłe komory wykute w solnych skałach, podziemne jeziora, imponujące, drewniane konstrukcje i kilometry krętych korytarzy. Miliony zwiedzających z całego świata pokonuje ponad 800 schodów, by zobaczyć, co kryją wnętrza Kopalni Soli w Wieliczce. Ty możesz poczuć solankowy mikroklimat bez wychodzenia z domu.

Więcej

Jagiellońska

Kraków to miasto wyjątkowe, nie tylko ze względu na niepowtarzalny klimat oraz dostojny charakter. To tutaj mieści się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie i kultywowane są najszlachetniejsze uniwersyteckie tradycje. Krakowskimi ulicami co roku przechodzi uroczysty pochód profesorów, rozbrzmiewają śpiewy chórów, a tłumy turystów podziwiają to wyjątkowe wydarzenie. Na Starym Mieście, przez dawną dzielnicę uniwersytecką, przebiega ulica Jagiellońska. Właśnie przy niej usytuowany jest najstarszy, średniowieczny budynek UJ – Collegium Maius.

Więcej

Lajkonik

Choć krakowski rynek wizualnie ciągle zmieniał się na przestrzeni ostatnich 200 lat, jego rozrywkowy charakter pozostaje wciąż taki sam. Festiwale, koncerty, artyści, celebryci… Czasem aż trudno nadążyć! Jedną z zabaw, które krakowianie organizują niezmiennie od lat, jest pochód Lajkonika. Brodaty mężczyzna w orientalnym stroju, otoczony tłumem gapiów, przemierza Kraków na sztucznym koniu.

Więcej

Smok wawelski

Dawno, dawno temu, za rządów króla Kraka, na krakowskim dworze postrach szerzył żarłoczny smok. Zadomowiony w jamie pod zamkiem budził grozę wśród mieszkańców i spędzał sen z powiek władcy. Kiedy wszyscy przewidywali już rychłą zagładę, w mieście pojawił się szewczyk Dratewka. Swoim sprytem pokonał bestię i sprawił, że dziś bez obaw możemy przechadzać się po zamkowym dziedzińcu czy spacerować brzegiem Wisły. Legenda głosi jednak, że wspomnienia o smoku ożywają wraz z pewnym zapachem…

Więcej

Krakowski torcik

Wyobraź sobie, że jesteś w jednej z kawiarni na Krakowskim Rynku. Jest letnie popołudnie, tłumy turystów z całego świata przewijają się wokół Sukiennic, słyszysz stukot koni i hejnał grany w tle. Popijasz aromatyczną kawę i wtedy pojawia się on… Krakowski Torcik. Słodki zapach kremu w połączeniu z orzeźwiającym smakiem świeżych owoców sprawia, że chcesz, aby ta chwila trwała wiecznie.

Więcej

Świąteczna Szopka Krakowska

Z czym kojarzy Ci się grudzień? Z zapachem ubieranej w rodzinnym gronie choinki, pieczonych świątecznych przysmaków czy korzennych przypraw? Krakowianom ten magiczny czas z pewnością przywołuje na myśl spacery po bożonarodzeniowym jarmarku w towarzystwie unoszącego się nad głowami zapachu grzańca galicyjskiego, goździków i pomarańczy. Wszystko z cichą melodią kolęd w tle…

Więcej

Królewska

Kraków nazywany jest miastem królów Polski nie bez przyczyny. Po jego ziemiach niegdyś przechadzały się pary królewskie, a na arystokratycznych dworach organizowano wyrafinowane przyjęcia. Życie towarzyskie nie toczyło się jednak jedynie w murach krakowskiego zamku. Kręte uliczki i wysokie kamienice sprzyjały dworskim romansom…

Więcej

Nocny hejnał

Co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego na Krakowskim Rynku rozbrzmiewa hejnał. Melodia w tonacji F-dur grana przez trębacza od dawien dawna uchodzi za symbol Krakowa. Przyciąga spojrzenia zaciekawionych turystów, przywołuje wspomnienia mieszkańców, intryguje każdego, kto choć przez chwilę zasłucha się w jej brzmieniu. Co sprawia, że po 180 latach hejnał mariacki hipnotyzuje z taką samą siłą.

Więcej

Czakram Wawelski

Gorący letni wieczór, okolice Zamku Wawelskiego, tłumy ludzi przechadzają się po wąskich alejkach bulwarów. Z pobliskich tawern wydobywa się stłumiona muzyka, a blask przydrożnych lamp delikatnie odbija się od zatrzymanej jakby w bezruchu tafli wody. Czy to aby nie jedna z tych magicznych chwil, dla których warto odwiedzić Kraków?

Więcej